Czas pracy kierowcy – zaleta czy wada?

Czas pracy kierowcy – zaleta czy wada?

Zawód kierowcy to dla jednych wymarzona praca a dla innych coś czego nigdy nie chcieliby robić. Trzeba przyznać, że bycie kierowcą zawodowym – jak zresztą każdy zawód - ma swoje dobre i złe strony. Jednak dla kierowców jak i ich pracodawców, o ile takich mają, problemem nie zawsze jest stwierdzenie czy w tym zawodzie więcej jest plusów czy minusów a raczej określenie po której z tych dwóch stron dana cecha się znajduje. Jedną z takich cech jest czas pracy kierowcy. 

 

  1. Czas pracy kierowcy - wolność 
  2. Czas pracy kierowcy - samotność 
  3. Czas pracy kierowcy - przepisy  

 

Czas pracy kierowcy - wolność 

 

Często zawód kierowcy kojarzy nam się z dużą swobodą, jeśli chodzi o czas pracy. Kierowcy przecież nikt nie stoi nad głową i jeśli ma ochotę może się zatrzymać. Oczywiście nie do końca tak to wygląda. Jasne, że kierowca może zatrzymać się, kiedy chce, jednak nie z wielu względów nie działa to w taki sposób. Czas pracy kierowcy oraz jego położenie często jest kontrolowane zdalnie a do tego ładunek jaki wiezie nie zawsze pozwala na zatrzymanie się tam, gdzie kierowca by chciał. Pamiętajmy też, że istnieje coś takiego jak termin zlecenia, który musi być dotrzymany. Z drugiej strony, kierowcy faktycznie mają czasem trochę czasu, aby zatrzymać się i zobaczyć coś ciekawego czy po prostu zrelaksować się po godzinach siedzenia za kółkiem. Dbają o to przepisy a do tego takie możliwości często pojawiają się w tak zwanym “międzyczasie”, czyli pomiędzy zrealizowaniem jednego zlecenia a oczekiwaniem na kolejne.  

 

Czas pracy kierowcy - samotność 

 

Czas pracy kierowcy jest nierozerwalnie związany z formą pracy jaką jest transport samochodowy. Po prostu kierowca musi przewieść ładunek z punktu A do punktu B i może to trwać godzinę lub dwie, ale myśląc o kierowcach zawodowych rozumiemy, że często mowa tutaj raczej o dniach niż godzinach. Chociaż obecnie kierowcy korzystają z różnych środków komunikacji, takich jak telefony czy Internet, to tak naprawdę ruszając w trasę zostawiają w domu swoje rodziny i przyjaciół na kilka a czasem i kilkanaście dni.  Jest to oczywiście wpisane w zawód kierowcy, i każdy kto zawód ten wykonuje dobrze to rozumie. Nie zmienia to jednak faktu, że często czas pracy kierowcy wymaga od niego zaakceptowania samotności i świadomości tego, że jest daleko od najbliższych i w razie potrzeby nie mogą oni liczyć na jego natychmiastową pomoc. 

 

Czas pracy kierowcy – przepisy 

 

Najtrudniejszym czynnikiem do określenia czy czas pracy kierowcy jest plusem czy minusem tego zawodu, są przepisy, które regulują wspominany przez nas ciągle czas pracy kierowcy.  Tu znowu można spojrzeć na to z dwóch perspektyw. Z jednej, przepisy chronią samego kierowcę i zapobiegają sytuacji, w której kierowca prowadzi samochód kilkanaście godzin bez przerwy.  Jednak z drugiej strony, cały system transportowy opiera się na zasadzie “im szybciej tym lepiej”. Kolejna sprawa związana z przepisami, która zresztą jest w pewnym sensie bolączką prawa, to ich ciągłe zmiany. Przepisy, które określają czas pracy kierowcy także nie są wolne od tego problemu. No właśnie - problemu - bo czas pracy kierowcy trzeba jakoś rozliczać, aby wszystko odbywało się zgodnie z prawem. Zatem problem ten dotyka zarówno samych kierowców jak i ich pracodawców. Na szczęście są firmy, które oferują pomoc przy tym, aby poprawnie ewidencjonować czas pracy kierowcy a także udzielają najnowszych informacji w tym temacie. Warto zatem skorzystać z usług takiej firmy, szczególnie kiedy flota samochodów jest rozbudowana a firma transportowa zatrudnia kilku lub kilkunastu kierowców. Wtedy może się okazać, że jednak przepisy znajdą się po stronie plusów zawodu jakim jest zawód kierowcy. 

 

Przejdź do góry