Wymiana opon – kiedy to zrobić i co warto o niej wiedzieć?

Wymiana opon – kiedy to zrobić i co warto o niej wiedzieć?

Wymiana opon zimowych na letnie nie dotyczy tych kierowców, którzy korzystają z ogumienia całorocznego. Takie osoby stanowią jednak zaledwie niewielki procent, dlatego większość osób zmuszona jest do przeprowadzenia tej czynności. To bardzo ważne, ponieważ korzystanie z opon zimowych w ciepłe dni zmniejsza bezpieczeństwo jazdy i jest mało komfortowe.

Wymiana opon na letnie to konieczność?

Opony zimowe różnią się wieloma parametrami od ogumienia letniego, dlatego jazda na nich jest bardzo ryzykowna.

  • Mieszanka bieżnika w wyższych temperaturach staje się zbyt miękka i elastyczna, co przekłada się na szybszą utratę kontaktu z nawierzchnią.
  • Większa jest droga hamowania w porównaniu z ogumieniem letnim.
  • Opony zimowe zużywają się znacznie szybciej i generują znacznie większy hałas.

Z tego powodu wymiana ogumienia zimowego na letnie jest koniecznością – w trosce o bezpieczeństwo i komfortowe podróżowanie.

Przed zmianą opon sprawdź stan ogumienia

Przed każdą sezonową wymianą opon należy sprawdzić ich stan. Może się bowiem okazać, że uległy uszkodzeniu, np. sparciały lub minął termin ich przydatności. 

Kiedy należy zakupić nowy komplet opon? Jest to wymagane wówczas, gdy:

  • doszło do zużycia bieżnika
  • widać przetarcia ogumienia
  • pojawiły się pęknięcia itp.

Warto także sprawdzić datę ważności opon – zgodnie z raportem DEKRA, jazda na ogumieniu starszym niż 7 lat jest bardziej ryzykowna i naraża na wystąpienie awarii[1].

Kiedy należy wymienić opony na letnie?

Nie istnieje konkretna data związana z wymianą opon na letnie. Wyznacznikiem jest panująca temperatura – jeśli przez dłuższy czas utrzymuje się na poziomie powyżej 7oC, wówczas można przystąpić do wymiany ogumienia.

Koszty wymiany opon przytłaczają? Zoptymalizuj je

Osoby, które muszą kupić nowy komplet ogumienia i wymienić je w warsztacie, muszą liczyć się ze sporym wydatkiem. Same opony sporo kosztują – nawet kilka tysięcy złotych (w zależności od modelu). Wymiana także nie należy do małych wydatków – szczególnie, jeśli kierowca decyduje się na wariant przechowywania kół.

Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby zoptymalizować koszty zakupu i wymiany opon. Wystarczy skorzystać z usługi finansowej, takiej jak np. Comfort Pay dostępnej w Toyota Banku. Dzięki niej można rozłożyć wydatek na 12 miesięcznych rat, a pierwszą płatność odroczyć o 30 dni.

Comfort Pay to ciekawe rozwiązanie, które:

  • nie obciąża domowego budżetu
  • pozwala na zakup droższych i lepszych opon.

Toyota Bank słynie z proponowania rozwiązań finansowych dopasowanych do potrzeb kierowców. Przykładem może być też Kredyt SMARTPLAN na nowe pojazdy – z niską wpłatą własną (już do 10% wartości samochodu), niską miesięczną ratą (nawet 40% niższą w porównaniu do standardowej oferty), atrakcyjnym oprocentowaniem – już od 5,49% (RRSO 8,41%).

[1] https://motoryzacja.dekra.pl/media/1383/dekra-info-32017.pdf

 

Przejdź do góry