Jak zamieścić atrakcyjne ogłoszenie motoryzacyjne

Jak zamieścić atrakcyjne ogłoszenie motoryzacyjne

Po polskich drogach jeździ na co dzień kilkanaście milionów aut. Część z nich jest nowa, ale zdecydowana większość to auta używane. Bywa też, że z różnych względów chcemy pozbyć się naszych czterech kółek. Jak podejść do tematu sprzedaży, aby możliwie szybko znaleźć kupca? W poniższym tekście skupimy się na kwestii napisania dobrego ogłoszenia na portal motoryzacyjny. Co powinno się w nim znaleźć, jakich błędów unikać? Zaczynajmy.

Samochody używane cieszą się ogromną popularnością

Sprzedaż używanego samochodu to wbrew pozorom trudno zadanie. Na rynku panuje ogromna konkurencja, a ogłoszenia na najpopularniejszych portalach liczone są w dziesiątkach tysięcy. I trudno się temu dziwić. Na wymianę samochodu decyduje rok w rok mnóstwo osób. Bardzo często nowy samochód jest poza ich finansowym zasięgiem, stąd naturalnym wyborem staje się używany samochód. Ma to swoje oczywiste plusy. Za nieporównywalnie mniejsze pieniądze możemy stać się posiadaczem auta, o którym normalnie byśmy nie pomyśleli. Przykładowo Mercedes, obok Audi czy BMW należy od lat do najbardziej pożądanych marek, których zakup ograniczony jest z reguły zasobnością portfela. Tymczasem dobrze utrzymany, kilkuletni egzemplarz potrafi dostarczyć wiele satysfakcji z jego użytkowania.

Samochody osobowe - co powinno zawierać interesujące ogłoszenie?

Przede wszystkim już na wstępie musimy zdawać sobie sprawę, że ogłoszeń dotyczących sprzedaży samochodów używanych są tysiące. Dlatego też powinniśmy starać się przekazać możliwie dużo informacji, tak aby w ten sposób zwrócić uwagę przeglądających. Każdy, kto myśli o zakupie auta, chce w naturalny sposób dowiedzieć się o nim jak najwięcej. Oto kilka kluczowych wskazówek.

Pisz prawdę
To zasada, która wydawać by się mogło, powinna być oczywista, ale w rzeczywistości bywa z tym różnie.
Chęć sprzedania auta potrafi sprawić, że informacje zawarte w ogłoszeniu są podkoloryzowywane, aby tylko zwrócić na siebie uwagę. Problem w tym, że prawda szybko wychodzi na jaw.
Dlatego zawsze podawaj wszelkie istotne informacje i dokumentuj to za pomocą zdjęć. W dobie smartfonów nie ma już miejsca na wymówki w tym zakresie. Samochody używane nigdy nie są idealne. Każda rysa, przetarcie można uwiecznić na zdjęciu. Szczerość w tym przypadku zdecydowania popłaca. Pisz o wykonanych naprawach oraz rzeczach, które w najbliższych miesiącach będą wymagać naprawy czy wymiany. To pozwoli potencjalnemu kupcowi przygotować się mentalnie na ewentualne wydatki.

Szczegóły zawsze w cenie
Oczywistym jest, kluczowe podczas zakupu auta jest przebieg, stan techniczny i cena. Niemniej jednak dla przyszłego właściciela istotne są też takie szczegóły jak dodatkowe wyposażenie. Wspomnienie o klimatyzacji, nawigacji, elektrycznej regulacji foteli, lusterek, ogrzewanej kierownicy z pewnością zadziała na plus.
W dobie łatwo wykonywanych zdjęć można przedstawić również książkę przeglądów auta, co potwierdzi, że było regularnie serwisowane.

Dostosuj opis do auta
Dla młodego kierowcy, częstym wyborem są małe auta, 3 drzwiowe, podczas gdy wśród rodzin najczęściej poszukiwane są nadwozia typu sedan, jak również kombi. Dlatego sprzedając kombi, zwróć się w stronę jego przestrzeni bagażowej, zrób zdjęcia, pokaż różne udogodnienia np. niski próg bagażnika, a w małym aucie miejskim podkreśl zwrotność, łatwość w parkowaniu etc.

Sprawdzone auta używane mogą liczyć na duże zainteresowanie

Ogromny wybór dostępnych na rynku samochodów sprawia, że chcąc się wyróżnić, należy zaoferować potencjalnym kupującym coś ekstra. Jedną z informacji, którą możemy zawrzeć w naszym ogłoszeniu, może być to, że przeszło ono specjalne badania i jest tzw. autem z opinią rzeczoznawcy. Z tego typu usługą można spotkać się przy okazji samochodów sprzedawanych u dealerów samochodowych. Zanim trafią one na sprzedaż, zostają poddane gruntownemu przeglądowi, aby ocenić ich rzeczywisty stan techniczny, a nie opierać się jedynie na słowach byłego właściciela. Takie „sprawdzone auta” bardzo często objęte są nawet roczną gwarancją, co wyraźnie podnosi ich atrakcyjność w oczach potencjalnych kupców. Słowo gwarancja kojarzone jednoznacznie z nowymi autami brzmi w tym wypadku wyjątkowo dobrze.

Jak sfinansować samochód używany?

Zakup auta z drugiej ręki każdorazowo wiąże się z koniecznością poniesienia sporych wydatków. O ile nie mamy na ten cel odłożonej konkretnej kwoty, może skorzystać z finansowania typu raty lub leasing (o ile mamy firmę).
Coraz częściej komisy lub dilerzy samochodowi mają podpisane umowy z bankami, dzięki czemu możemy niemalże od ręki załatwić wszystkie formalności. Jeśli komuś zależy na czasie, wybierze kupca z gotówką zamiast kogoś, kto dopiero będzie musiał wystąpić o kredyt.

Auta używane a zakaz produkcji samochodów spalinowych

Pamiętajmy o jeszcze jednym. Od 2035 roku zacznie obowiązywać w Europie zakaz sprzedaży aut spalinowych. To oznacza, że na 2-3 lata przed tą datą gwałtownie wzrośnie zainteresowanie autami używanymi. Zważywszy na wysokie ceny elektryków, można się spodziewać, że ceny aut używanych pójdą w górę i to mocno. To z pewnością dobra wiadomość dla każdego, kto w najbliższych latach planuje zakup samochodu z rynku wtórnego.

 

Przejdź do góry