Trudno wyobrazić sobie swobodne funkcjonowanie w obecnych czasach bez samochodu osobowego. Służą nam jako podstawowy środek transportu przy codziennych dojazdach do pracy, ale i dłuższych wycieczkach, np. wakacjach z najbliższymi. Naturalnie więc pragniemy wyposażyć się w jakościowy i wygodny pojazd. Nie czekaj dłużej i już teraz poznaj najpopularniejsze i sprawdzone auta używane!
- Samochody osobowe – rodzaje.
- Na co zwrócić uwagę, wybierając samochód używany?
- Najlepszy używany samochód.
- O czym jeszcze warto pamiętać?
Co zrozumiałe, każdy z nas podczas kupna nowego lub używanego samochodu kieruje się indywidualnymi potrzebami oraz wymaganiami. Dla części osób idealne będzie pojemne kombi, z kolei inni liczą na ekonomiczny pojazd z mniejszym silnikiem do miejskiej jazdy. Pamiętajmy jednak, że auto to poważna inwestycja, a jeden błąd czy niezwrócenie uwagi na istotny szczegół przełoży się na brak finalnego zadowolenia. Dlatego też zanim udamy się na poszukiwania doskonałego samochodu, poznajmy najpopularniejsze opcje...
Samochody osobowe – rodzaje
Samochody osobowe to pojazdy przeznaczone do przewozu ludzi (lub towarów). Co ważne, mogą mieć maksymalnie 9 miejsc siedzących – powyżej tej liczby stają się busami. Popularne "osobówki" to najczęściej auta, którymi możemy kierować, posiadając prawo jazdy kategorii B, czyli o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) nieprzekraczającej 3,5 ton. Jednakże znajdziemy samochody definiowane jako osobowe, a daleko cięższe (np. kempingi). Do kierowania nimi niezbędne jest prawo jazdy kategorii C.
Poszukiwanie samochodu szybko nam uświadomi, jak wiele rodzajów nadwozia znajduje się obecnie rynku. Podstawowe: sedan (limuzyna), wydłużony kombi i "ścięty" hatchback nie dają pełnego obrazu, zwłaszcza kiedy spojrzymy na rankingi popularności samochodów używanych. Oprócz wspomnianych, znajdują się tam pojazdy typu: SUV, kabriolet, coupe czy minivan. Dodatkowo rozróżnia się tzw. segmenty, biorąc pod uwagę wielkość auta, moc silnika, typ nadwozia, a nawet cenę.
Na co zwrócić uwagę, wybierając samochód używany?
W pierwszej kolejności powinniśmy określić dostępny budżet i do czego dokładnie będzie wykorzystywany nowy samochód. Czy przeznaczony jest dla młodego kierowcy (warto wtedy wybrać bezpieczny segment, z nieco mniejszą mocą silnika), czy jednak dla wieloosobowej rodziny. Istotny jest tutaj każdy szczegół. Pojazd musi gwarantować odpowiednią przestrzeń – jeśli planujemy udawać się nim na częste i długie wakacje, warto kupić auto z dużym bagażnikiem i mocnym silnikiem. Z kolei do jazdy typowo miejskiej, przemieszczania się z domu do pracy, w zupełności wystarczy mniejszy model, jak np. Citroen C1 czy Fiat 500. Charakteryzuje je niskie spalanie i niewielkie koszty utrzymania.
Jeśli wiemy już, który samochód używany nas interesuje, nie zapominajmy sprawdzić, jaki jest jego stan techniczny. Nie posiadając wiedzy i doświadczenia, odwiedźmy profesjonalną stację kontroli pojazdów. Chcąc nabyć w pełni sprawne auto, które posłuży przez wiele lat, lepiej kierować się ku modelom stosunkowo młodym.
Najlepszy używany samochód
Naturalnie nasuwa się pytanie: które samochody używane cieszą się największą popularnością i zaufaniem na dzisiejszym rynku? Od lat odnotowywana jest pewna prawidłowość, otóż najchętniej wybieramy takie marki jak Audi, Opel, Volkswagen i BMW – czyli pochodzenia niemieckiego. Lecz to nie jedyne ulubione samochody Polaków, co doskonale widać na drogach. Równie często spotkamy się z Toyotami, Skodami, Hyundaiami, Fordami i Renault.
W ostatnim roku szczególnym zainteresowaniem cieszyły się następujące modele: Audi A4 (najczęściej rejestrowany pojazd w 2021 roku), Opel Astra, Toyota Corolla, Skoda Octavia, Volkswagen Golf, BMW 3, Audi A3, Opel Corsa, Ford Focus i Nissan Qashqai. Jeśli więc planujemy wymianę samochodu, bardzo możliwe, że natrafimy na ofertę sprzedaży jednego z nich.
O czym jeszcze warto pamiętać?
Kupno auta z drugiej ręki zawsze niesie za sobą ryzyko trafienia na nieuczciwego sprzedawcę. Krytycznie i z powątpiewaniem podchodźmy do różnego rodzaju promocji i historii o nagłej potrzebie sprzedaży jakościowego samochodu w niskiej cenie. Wyższy segment zawsze będzie kosztował więcej, kiedy do jego stan techniczny faktycznie jest bardzo dobry. W innym przypadku narazimy się na zmagania z ukrytymi usterkami i konieczność poniesienia wysokich kosztów napraw.
Jak tego uniknąć? Zwracajmy uwagę na stan blacharski pojazdu – rdza i zgnilizna są bardzo niewskazane! Poddajmy weryfikacji liczniki przebiegu oglądanych samochodów (czy ich stan jest adekwatny do rzeczywistego). Spotkać możemy się również z ofertami zalanych samochodów używanych. Posiadają one ogrom maskowanych usterek – warto zajrzeć pod dywaniki czy nie znajduje się tam wilgoć, a nawet dziury. Udajmy się na jazdę próbną, lecz niech nie będzie to płynna i spokojna przejażdżka. Rozgrzejmy silnik, przyspieszajmy, dynamicznie hamujmy, skręcajmy, uruchamiajmy klimatyzację – niech auto samo powie coś o sobie.