Najważniejsze rodzaje i typy naczep w transporcie drogowym

Najważniejsze rodzaje i typy naczep w transporcie drogowym

Spedycja drogowa ciszy się ogromną popularnością w Europie, ze względu na niewielkie odległości między krajami. W transporcie drogowym wykorzystuje się różnego rodzaju naczepy, które umożliwiają przewożenie ładunków. Obecnie nie ma problemu z przetransportowaniem towarów wielkogabarytowych, niebezpiecznych, bardzo wrażliwych, wymagających specjalnych warunków termicznych. Wystarczy dobrać odpowiedni pojazd i typ naczepy, aby zrealizować dane zlecenie. Dostępne są przeróżne plandeki, platformy, wywrotki, lawety, cysterny, silosy itd.

Jakie rodzaje naczep wykorzystuje się w transporcie drogowym?

Spedycja drogowa wykorzystuje różne rodzaje naczep. Często spotyka się klasyczne plandeki z platformą stalową lub ramą aluminiową. Naczepa plandekowa świetnie sprawdza się w przypadku transportu towarów znajdujących się na paletach. Dużym udogodnieniem jest możliwość załadowania ich zarówno od tyłu, jak i z boku. Kolejną opcją są przyczepy platformy, które nadają się do transportu towarów wielkogabarytowych. W przypadku produktów spożywczych, które wymagają zapewnienia stałych warunków termicznych ze względu na ryzyko zepsucia, stosuje się naczepy chłodnie i naczepy izolowane. Możliwe staje się utrzymanie w ich wnętrzu konkretnej temperatury, co przekłada się na wydłużenie trwałości przewożonych towarów. W naczepach chłodniach transportuje się przykładowo produkty mięsne i nabiałowe.

Dostępne są nawet naczepy mroźnicze, dzięki czemu przez całą trasę nie dochodzi do żadnych niepożądanych zmian w zamrożonych produktach, niezależnie od bieżących warunków atmosferycznych. Jeśli wystarczające jest zapewnienie chłodnych warunków przewozowych, to używa się izoterm. Są też specjalne naczepy, które służą do przewożenia materiałów sypkich i płynnych. Jeśli nie ma konieczności zabezpieczenia ładunków przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych, to można zastosować zwykłą wywrotkę. Niektóre rodzaje produktów sypkich wymagają sięgnięcia po konkretny typ naczepy. Świetnymi przykładami będą zboża. W ich przypadku konieczne staje się sięgnięcie po naczepy w postaci silosów.

Pozostałe naczepy stosowane w spedycji drogowej

Obecnie nie ma problemu z przewożeniem cieczy, wykorzystuje się do tego cysterny. Tego typu naczepy zawsze stosuje się do konkretnego rodzaju materiału. Jeśli towary są uważane za niebezpieczne, to niezbędne staje się przetransportowanie ich za pomocą cystern mających wzmocnioną konstrukcję. Trzeba zadbać o dodatkowe zabezpieczenia, aby zredukować do minimum potencjalne zagrożenia. Na tym jednak nie koniec, konieczne jest także zaangażowanie w cały proces odpowiedniego kierowcy. Musi on odbyć specjalne szkolenie i mieć uprawnienia do kierowania pojazdem przewożącym materiały niebezpieczne (ADR). Z kolei do przetransportowania kontenerów służą naczepy, które muszą zostać dopasowane do rodzaju wielkości ładunków.

W przypadku frachtu morskiego stosuje się wiele rodzajów kontenerów. Dostępne są również naczepy o specjalnym przeznaczeniu. Świetnym przykładem będzie naczepa do transportu płynnego betonu. Jak wiadomo, jest to materiał, który szybko zasycha. Konieczne jest wobec tego niedopuszczenie do utraty właściwości betonu. Naczepy są wyposażone w specjalny zbiornik, który cały czas się obraca. Dostępne są także specjalne naczepy do przewożenia materiałów delikatnych typu szkło.

 

Przejdź do góry