Opony kierunkowe: najważniejsze informacje – wady i zalety
Dobrze dobrane ogumienie są niezwykle istotnym elementem, jeśli chodzi o zapewnienie pełni bezpieczeństwa na drodze. W sprzedaży jest wiele modeli opon, różniących się, m.in. typem bieżnika. Jednymi z nich są opony kierunkowe. Jak działają i jakie są ich zalety oraz wady? Co należy o nich wiedzieć przy podejmowaniu decyzji o zakupie?
Czym są opony kierunkowe i do jakiego typu jazdy są polecane?
Opony kierunkowe charakteryzują się bieżnikiem ze wzorem w kształcie litery V, Y lub U. Rowki bieżnika stykają się ze sobą w środkowej części i rozchodzą na boki. Punkt zetknięcia się wskazuje na kierunek obrotu tego typu opony. Ponadto, mogę one posiadać rowki obwodowe, których zadaniem jest prawidłowe odprowadzanie wody podczas jazdy na mokrej od deszczu nawierzchni.
Ten typ opon najlepiej sprawdzi się w samochodach klasy średniej oraz premium, wyposażonych w silnik o dużej mocy. Są szczególnie polecane jako opony letnie, ze względu na świetne radzenie sobie podczas opadów deszczu. Nie oznacza to, że nie poradzą sobie w czasie zimy. Ten typ bieżnika jest również chętnie wybierany przez kierowców na czas zimy. Świetnie radzi sobie ze śliskim błotem pośniegowym. Wersje zimowe opon kierunkowych posiadają dodatkowe rowki oraz lamele, zapewniając przyczepność auta podczas jazdy.
Zalety
Bezsprzeczną zaletą tego typu opon jest ich doskonałe odprowadzenie wody podczas jazdy po mokrej drodze. Jednocześnie dobrze sobie radzi na suchej nawierzchni. Dlatego ten typ opon jest rekomendowany do jazdy w różnych warunkach atmosferycznych. Dla niektórych zaletą jest sam wzór bieżnika, który nadaje pojazdowi wartości wizualnych oraz dynamiki.
Wady
Opony kierunkowe nie mogą służyć jako koło zapasowe, gdyż ze względu na specyfikę kształtu, możliwy jest jej montaż tylko po jednej stronie samochodu. Ten typ ogumienia generuje większy hałas podczas prowadzenia, co może niektórym osobom przeszkadzać oraz sprawiać dyskomfort podczas jazdy. Opona jest również bardziej podatna na ząbkowanie bieżnika, czyli zużywanie się jej w taki sposób, że na powierzchni pojawiają się charakterystycznie wyżłobienia w kształcie ząbków.
Montaż opon kierunkowych
Aby opona kierunkowa spełniała swoje zadanie, musi być prawidłowo zamontowana. Właściwy montaż przyczynia się do zapewnienia bezpieczeństwa oraz poprawnego funkcjonowania. Producenci zminimalizowali ryzyko pomyłki, stosując w swoich oponach odpowiednie oznaczenia, ułatwiające ich montaż. Znaleźć je można na bocznej ścianie opony.
Co się stanie w przypadku niewłaściwego ich założenia? Przy suchej nawierzchni nie odczuje się większej różnicy w prowadzeniu. Opona będzie zachowywać się podobnie, jak gdyby była zamontowana prawidłowo. Zdarza się, że mogą wydawać hałas podczas jazdy, jednak nie jest on aż tak uciążliwy, a czasem bywa nawet niezauważalny. Problem pojawia się, gdy nawierzchnia jest mokra.
Taka sytuacja może doprowadzić do poważnego zagrożenia wystąpienia aquaplaningu na drodze, ponieważ odwrotnie skierowany bieżnik nie jest w stanie w jakikolwiek sposób odprowadzić wodę. Pojazd z tak założonymi oponami kierunkowymi może również stracić przyczepność w momencie wykonywania zakrętu.
Artykuł powstał we współpracy ze stronami: writtedly.pl, vibeglow.pl, czaswogrodzie.pl
Źródło zdjęcia: pixabay.com/Mikes-Photography