Jak dbać o klimatyzację w domowych warunkach?

Jak dbać o klimatyzację w domowych warunkach?

Jak dbać o klimatyzację w domowych warunkach?

Nieprzyjemny zapach, wydobywający się z ujścia wylotów powietrza, obniżenie się jakości działania. O wyczyszczeniu klimatyzacji kierowcy przypominają sobie często dopiero na wiosnę, kiedy temperatura pozwala na jej włączenie w trakcie jazdy. Jest to często powielany błąd, ponieważ prawidłowa konserwacja klimatyzacji włącza również cykliczne jej włączanie przez cały rok przynajmniej raz tygodniowo. Nieużywana klimatyzacja przyczynia się do powstawania zanieczyszczeń, w tym grzybów oraz pleśni. W jaki sposób samodzielnie zadbać o klimatyzację samochodową?

Oczyszczanie wylotów powietrza

Do samodzielnego oczyszczania wylotów powietrza rekomendowane są specjalne preparaty w formie sprayu. Są one uniwersalne, do wszystkich typów oraz modeli samochodów. Użyty bezpośrednio w miejsce zabrudzenia produkt dokładnie oczyszcza obszar nawiewu, 

Kolejnym sposobem, który warto również zastosować, to specjalne, małe szczoteczki do czyszczenia wylotu powietrza w samochodzie. Dostosowane są one do łatwego dostania się we wszelkie wąskie szczeliny nawiewu. Wykonana najczęściej z syntetycznego włosia, zbiera wszelki brud, nie uszkadzając przy tym, ani nie rysując elementów wylotu powietrza.

Wymiana filtrów

Filtr kabinowy pozwala na zatrzymanie wszelkich zanieczyszczeń, które są zbierane z drogi. Powietrze, przechodzące przez czysty, sprawny filtr, nie powoduje reakcji alergicznych, ani innych możliwych dolegliwości. 

Filtry należy wymieniać co dwa lata lub po przejechaniu 30 tys. km. Brudny filtr charakteryzuje słaby, ledwo wyczuwalny nawiew oraz wydobywający się, nieprzyjemny zapach. 

Wymiana filtra nie powinna stanowić większego problemu. Należy jednak obchodzić się z demontażem i instalacją nowego w sposób delikatny, aby nie połamać żadnej części. Filtr znajduje się często w plastikowej obudowie. Wyjęcie nie wymaga posłużenia się żadnym dodatkowym, specjalnym sprzętem, wystarczy śrubokręt. Istotny jest zakup filtra, dopasowanego do modelu auta. Możliwe są dwa rodzaje filtrów, zwykłe oraz węglowe. Te drugie, poza oczyszczaniem powietrza, neutralizują również wszelkie nieprzyjemne zapachy. Warto zainwestować w oryginalne filtry, ponieważ dają one przez dwa lata gwarancję prawidłowego działania. 

Odgrzybianie klimatyzacji 

Pleśń oraz grzyby mogą gromadzić się na parowniku. Jest to spowodowane specyficznymi, zaciemnionymi i wilgotnymi warunkami tam panującymi, które są idealną pożywką dla nich. Możliwe jest własnoręczne odgrzybienie swojej klimatyzacji samochodowej. 

Pierwszym, tradycyjnym sposobem jest metoda piankowa. Używa się do tego specjalnie przeznaczonego do odgrzybiania preparatu w formie sprayu. Metoda ta uznawana jest za łatwą oraz oszczędną. Przy pomocy dołączonej do produktu cienkiej rurki, przez kanały nawiewowe doprowadzany jest środek wprost do parownika. Wtłaczana substancja zabija wszelkie grzyby oraz pleśń. 

Drugą metodą jest metoda chemiczna, nazywana inaczej ultradźwiękową. Odgrzybianie polega na wpuszczeniu pary, która powstanie w wyniku rozpadu cieczy, za pomocą ultradźwięków, utworzonych przez specjalny generator. Para trafia do układu wentylacji auta. Proces metody chemicznej polega na wlaniu uprzednio wstrząśniętego płynu do wlotu układu wentylacyjnego przy pomocy wężyka. Następnie włącza się obieg wewnętrzny, a cząsteczki płynu chemicznego dokładnie oczyszczają cały układ wentylacyjny.

Artykuł powstał we współpracy ze stronami: beasmetics.pl, bravenetic.pl, dompodkontrola.pl

Źródło zdjęcia: pexels.com/antoniofiligno

 

Przejdź do góry