Części zamienne oryginalne czy zamienniki? Najważniejsze różnice
Gdy trzeba naprawić samochód i wymienić uszkodzoną część, pojawia się dylemat – jakie komponenty wybrać? Oryginalne od producenta, czy może zamienniki? Czym tak właściwie różnią się od siebie i jaki mają wpływ na eksploatację pojazdu?
Wybór części oryginalnych i zamiennych oraz ich dostępność
Oryginalne części zamienne można otrzymać w ASO, czyli autoryzowanych stacjach obsługi. Są one pierwotnie zamontowane w produkowanych autach. Każdy producent danej marki samochodu ma własne zamienniki. Spełniają one wszystkie atesty bezpieczeństwa oraz gwarantują odpowiednie działanie w danym pojeździe. Niestety, wraz z oryginalnością wiąże się wysoka cena zamienników, która może być powodem rezygnacji z ich zakupu. W takim wypadku kierowcy szukają równie dobrej jakościowo alternatywy.
Zamienniki nie cieszą się dobrą opinią. Przez wielu kierowców i serwisantów uważane są za części o gorszej jakości, z tendencją do szybkiego psucia się. Nie musi to być jednak prawda. Co więcej, same zamienniki mogą być produkowane w tym samym miejscu, co oryginalne części, a jedyną różnicą będzie brak oznaczenia jako markowy produkt. Faktem przemawiającym na ich korzyść, jest to, że potrafią one być tańsze nawet o 60% względem oryginałów. Posiadają również zaświadczenie o jakości i bezpieczeństwie.
Należy jednak uważać na podróbki części zamiennych. Są to kopie oryginalnych części, wyprodukowane z gorszej jakości materiałów i nieposiadające żadnych certyfikatów, dopuszczających do użycia. Nie mają one nic wspólnego z zamiennikami, chociaż są nadal z nimi mylone. Mogą doprowadzić do poważnych szkód w działaniu samochodu. Podróbkę można poznać po absurdalnie niskiej cenie danej części.
Czym są oznaczenia części zamiennych?
Można spotkać się z trzema rodzajami części zamiennych. Są one ustanowione po to, aby można było odróżnić części certyfikowane, pewne jakościowo od części zamiennych niepewnego pochodzenia, których jakość jest nieznana i mogłaby zagrozić bezpieczeństwu.
O – oznaczenie informuje, że części są oryginalne, nowe i wyprodukowane przez producenta danego pojazdu. Dostępne w ASO.
Q – są to części nowe, wyprodukowane zgodnie z zaleceniami oraz standardami, wyznaczonymi przez producenta. Firma produkująca części dostarcza je producentowi pojazdu. Nie są sprzedawane w ASO, natomiast można je znaleźć w innych punktach warsztatowych. Są uznawane za oryginalne, ale ich cena może być mniejsza nawet o 20%.
P – to części zamienne oryginalne, nowe, które posiadają zaświadczenie od producenta oraz gwarancję, uznawane za jakościowo takie same jak O i Q.
Jak zachować gwarancję samochodu używając zamienników?
Aby zachować w pełni gwarancję swojego auta, należy korzystać z części zamiennych, które posiadają standard jakości, zbliżony do oryginałów. Zapewniają to przepisy GVO, obowiązujące na terenie Unii Europejskiej. Gwarancję samochodu można stracić wtedy, gdy użyje się zamienników o nieznanym pochodzeniu i bez żadnych certyfikatów, potwierdzających ich jakość.
Odpowiedni wybór części zamiennych a przyszła wartość samochodu
Przy wyborze rodzaju zamienników należy również wziąć pod uwagę ewentualną sprzedaż auta w przyszłości. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że wartość oraz jakość wykonania części do wymiany wpływają istotnie na cenę samochodu. Z tego względu, nawet w starszym pojeździe, który do tej pory był naprawiany oryginalnymi zamiennikami, należałoby nadal inwestować w oryginalne produkty po to, aby zachować jego wysoką wartość przy sprzedaży.
Artykuł powstał we współpracy ze stronami: mototeams.pl, menties.pl, twojmoment.pl
Źródło zdjęcia: pixabay.com/bbeavis