Czym kierować się przy zakupie samochodu używanego?

Czym kierować się przy zakupie samochodu używanego?

Zakup samochodu, nowego czy używanego, wiąże się z wieloma kwestiami, które trzeba dobrze przemyśleć. Kupowanie auta z rynku wtórnego może jednak stanowić niemały problem, w związku z czym dobrze odpowiednio się do tego przygotować. Co dokładnie warto rozważyć i w czym się upewnić przed dokonaniem kupna? Podpowiadamy.

Jaką kwotą pieniędzy dysponujemy?

Określenie naszego budżetu to podstawa. Decydując się na kupno używanego samochodu stawiamy na opcję znacznie tańszą, niż samochód z salonu. Należy pamiętać jednak, że nierzadko auta z rynku wtórnego narażone są na różnego rodzaju awarie. W związku z tym określając kwotę, jaką możemy przeznaczyć na zakup, należy brać pod uwagę fakt, że możemy być zmuszeni do wydania niemałych sum na rzecz napraw pojazdu. W przypadku, gdy dokonamy pechowego zakupu, ogólna cena auta może wzrosnąć nawet o kilkadziesiąt procent. Określony budżet zdecydowanie pozwoli na zawężenie obszaru poszukiwań, w związku z tym jest to kryterium niezwykle znaczące.

Znalezienie odpowiedniego modelu i ogłoszenia

Po określeniu budżetu należy zastanowić się nad tym, jaki rodzaj samochodu jest nam potrzebny. Przykładowo, jeśli niezbędne jest nam auto rodzinne i pojemne, prawdopodobnie postawimy na kombi bądź minivana. Natomiast w przypadku, gdy auto ma służyć jednej osobie i wyłącznie do jeżdżenia po mieście, wybierzemy coś znacznie bardziej kompaktowego. Warto poczytać także opinie o konkretnych markach i modelach aut, które pomogą nam w podjęciu odpowiedniej decyzji.

Gdy wiemy już mniej więcej, jakiego samochodu szukamy, następnym krokiem jest znalezienie ogłoszenia. W tym miejscu mogą pojawić się trudności w postaci nieuczciwych sprzedawców. Czytając ogłoszenia, należy szukać konkretnych informacji na temat stanu samochodu. Niestety, wiele osób chcących sprzedać stare pojazdy, może próbować coś przed nami zataić. W związku z tym, jeśli wydaje nam się, że coś z ogłoszeniem może być nie tak, bądź nie ma w nim wystarczająco dużo informacji, warto zatelefonować do sprzedającego i zadać mu szereg bezpośrednich pytań.

Pod jakim kątem sprawdzać auto, którego kupnem jesteśmy zainteresowani?

Jeśli zdecydowaliśmy się już na oglądanie konkretnego pojazdu, należy bacznie przyjrzeć się jego poszczególnym elementom. Sprawdzeniu należy poddać zarówno nad- i podwozie, jak i kabinę pasażerską.

Niezwykle ważne jest pierwsze wrażenie. Warto zwrócić uwagę na stan karoserii, elementów eksploatacyjnych, a przede wszystkim silnika auta. Jeśli jest on umyty, może to świadczyć o tym, że sprzedawca chce przed nami ukryć jego nieszczelność. 

Im samochód jest starszy, tym jego wygląd oraz stan techniczny są w gorszej kondycji. Jeśli podczas oglądania pojazdu zauważymy wytartą tapicerkę, przetartą kierownicę, a także sfatygowaną dźwignię zmiany biegów i inne elementy. Natomiast podany przebieg będzie stosunkowo mały, oznacza to, że prawdopodobnie sprzedawca chciał nas oszukać. 

Najbezpieczniej będzie sprawdzić historię samochodu przy użyciu numeru VIN. Dowiedzenie się, jak wyglądały kolejne przeglądy, czy naprawy auta pozwoli nam oszacować, czy po zakupie auto będzie można bezpiecznie eksploatować, czy może w niedalekiej przyszłości będziemy musieli zainwestować fundusze w jego renowację.

Po przyjrzeniu się pojazdowi warto udać się do stacji kontroli pojazdów, aby przeprowadzić szybki przegląd. Fachowcy będą w stanie w ekspresowym tempie ocenić, czy dane auto wymaga gruntownego remontu oraz, czy jego zakup jest dobrą decyzją. 

Artykuł powstał we współpracy ze stronami: motole.pl, slowerful.pl, travelglow.pl

Źródło zdjęcia: pixabay.com/Devolk



 

Przejdź do góry