Jak dbać o felgi aluminiowe?

Jak dbać o felgi aluminiowe?

Jak dbać o felgi aluminiowe?

Schludnie felgi aluminiowe, to wizytówka każdego wyposażonego w nie samochodu. Dbanie o tego typu detale zapewnia dobre samopoczucie właścicieli pojazdu. Ponadto, mają one związek z wentylacją niektórych pracujących elementów układu hamulcowego. W związku z tym warto zastanowić się, w jaki sposób dbać o felgi aluminiowe tak, aby wydłużyć ich trwałość oraz utrzymywać ich walory estetyczne na wysokim poziomie.

Co jest przyczyną częstych zabrudzeń felg?

Nie tylko felgi aluminiowe są podatne na zabrudzenia, czego powodem jest najczęściej ich przeznaczenie i umiejscowienie. Są one bowiem ulokowane na bardzo małej wysokości pojazdu, w związku z czym bezustannie mają kontakt z zabrudzeniami, które znajdują się na drodze pokonywanej przez auto. Wśród substancji, z którymi wejść w kontakt mogą nasze obręcze, wymienić można oczywiście błoto, a także drobinki asfaltu, smołę, sadzę, czy zabrudzenia organiczne. W okresie zimowym nierzadko znajdujemy na felgach ślady soli. Inny rodzaj zabrudzeń stanowić mogą oleje bądź smary, a nawet osadzający się na nich pył z klocków hamulcowych czy ścierających się opon.

Wszystkie te substancje, mogą spowodować oblepienie felg nieestetyczną mazią – szczególnie gdy połączą się one z wodą. Czyszczenia tych części samochodu nie należy zatem zaniedbywać, aby kolejne warstwy brudu nie piętrzyły się, i nie stworzyły właściwie niemożliwej do usunięcia skorupy.

Jak dbać o alufelgi? 

Woskowanie

Aby zabezpieczyć felgi aluminiowe przed brudem, warto, jest stosować wosk dedykowany dla felg. Jest to specyfik, który nakłada się na obręcze, a następnie je poleruje. Ma on za zadanie tworzyć ochronę przed zabrudzeniami, a także sprawić, że felgi będą się błyszczeć. Wosk szczególnie poleca się stosować w przypadku montowania nowych felg, które są niezwykle podatne na nakładanie się na nich kurzu czy pyłu. Warto pamiętać o tym, że nowe alufelgi, które są jeszcze na gwarancji, wymagają używania środków zalecanych przez producenta. W przypadku zastosowania innych środków gwarancja może ulec unieważnieniu. Woskowanie warto wykonywać regularnie, przykładowo raz w miesiącu, po umyciu i wysuszeniu felg.

Mycie

Aby nie uszkodzić warstwy wykończeniowej felg, najlepiej myć je przy użyciu mieszanki mydła bądź płynu do mycia naczyń, i wody. Można użyć też bezdotykowej myjki ciśnieniowej, przy zachowaniu odpowiedniej odległości. Silne środki chemiczne powinny stanowić ostateczność – użycie tego typu detergentów, grozi nie tylko uszkodzeniem poszczególnych warstw felg, lecz także mogą być niebezpieczne dla naszego ciała. Dany środek powinien być oznaczony jako nadający się do stosowania w przypadku felg aluminiowych. 

O czym warto pamiętać przy myciu alufelg?

Do istotnych elementów należy to, aby do czyszczenia felg nie używać gąbek czy innych przedmiotów o szorstkiej powierzchni, które mogą spowodować ich zniszczenia. Czymś, co może być dla wielu kierowców zaskakujące, jest również fakt, że zabrudzeń nie powinno się usuwać tuż po ich wystąpieniu, czyli np. po zakończeniu jazdy. Nierzadko osiągają one bowiem wysoką temperaturę poprzez przejęcie ciepła od układu hamulcowego, a nagły kontakt z zimną wodą może sprawić, że dojdzie do ich odkształcenia.

Dbanie o posiadane felgi jest rzeczą, o której warto pamiętać, aby uniknąć kosztów związanych z zakupem nowych.

Artykuł powstał we współpracy ze stronami: strongo.pl, budowaidom.pl, gardenyard.pl

Źródło zdjęcia: pixabay.com/webandi

 

Przejdź do góry