Po czym poznać dobrego wulkanizatora?
Dobrze serwisowane i przede wszystkim zamontowane opony mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo kierowcy, pasażerów oraz pozostałych uczestników ruchu drogowego. Dlatego usługa ta musi zostać wykonana jak najlepiej. Jakie powinny być, zauważalne na pierwszy rzut oka, cechy dobrego serwisu wulkanizacyjnego?
Nowoczesny i odpowiedni sprzęt
Warsztaty, które posiadają stary, nieserwisowany sprzęt, mogą doprowadzić do zniszczeń nowoczesnych opon, a także ich niewłaściwego montażu. Inwestowanie w nowe maszyny i ich regularne serwisowanie to podstawa dobrze prowadzonego serwisu wulkanizacyjnego. Również używanie przez wulkanizatora odpowiednich narzędzi, posiadających plastikowe osłonki, podczas pracy przy samochodzie, to niezwykle istotna sprawa. Dlatego naprawdę warto zwrócić uwagę na to, jakie sprzęty znajdują się w warsztacie. Co więcej, niewłaściwy sposób przechowywania opon (w pozycji poziomej, wystawionych na słońce lub dotykające bezpośrednio ziemi) powinien być wskazówką ku temu, aby zrezygnować z danego miejsca.
Profesjonalni pracownicy
Dobre serwisy zatrudniają wulkanizatorów, którzy mogą poszczycić się wieloletnim doświadczeniem. Są oni specjalistami w swoim fachu. Odpowiedni na swoim stanowisku pracownik nie będzie szedł na skróty, pamiętając m.in. o sprawdzeniu ciśnienia opon, dedykowanego dla określonego modelu oraz naniesieniu smaru do uszczelnienia łączenia felg i stopki. Jest to absolutne minimum, jakie powinien wykonać dobry wulkanizator, jednak zdarzają się serwisy, gdzie te czynności są ignorowane.
Czas wykonywania usługi
To, ile czasu dany warsztat potrzebuje do wykonania swojej pracy, może z dużym prawdopodobieństwem wskazać, czy wulkanizator wykonuje swoje zadania rzetelnie. Wymiana opon nie jest czymś, co należy przeprowadzać od gwizda i na wyścigi. Zagwarantowanie klientowi wymiany wszystkich opon w ciągu kilkunastu minut powinno zapalić czerwoną lampkę w głowie, ponieważ może to doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji dla kierowcy w czasie jazdy lub uszkodzeń auta. Gdy usługę wykonuje jeden serwisant, całkowita wymiana kompletu opon w standardowym rozmiarze powinna trwać nie mniej niż 40 minut. Ważne jest tutaj zwrócenie szczególnej uwagi na dokładność wykonywania wymiany, wliczając w to oczyszczenie miejsca, gdzie stykają się ze sobą felga i piasta. Niewłaściwe wyczyszczenie lub jego brak może powodować obniżenie komfortu jazdy, hałas i drgania. Kolejnym warunkiem prawidłowo wykonanej wulkanizacji jest wyważenie koła. Wszystkie te czynności wymagają czasu, więc nie warto na nim oszczędzać.
Atrakcyjne ceny
Same ceny sporo powiedzą o jakości oferowanych usług. Jeśli stawki są dosyć niskie, może to oznaczać, że warsztat oszczędza na dobrych narzędziach lub dokładnym wykonywaniu pracy. Powinny one być oczywiście dostosowane do naszych możliwości, a zarazem być na podobnym poziomie, co inne punkty serwisowe. Zaskakująco niskie ceny mogą zaniepokoić. Mogą one oznaczać niski poziom usługi, czy brak profesjonalnej załogi pracowników. Również kwestia formy płatności może, chociaż nie musi, świadczyć o jakości danego warsztatu. Obecnie, wiele warsztatów oferuje wiele form płatności, dzięki czemu można wygodnie opłacić usługę. Bezsprzeczną podstawą jest posiadanie przez wulkanizatora kasy fiskalnej, dzięki czemu otrzymujemy za każdym razem dowód wykonanej usługi. Miejsca, w których daje się pieniądze „do ręki”, należy omijać szerokim łukiem.
Artykuł powstał przy współpracy stron: housetts.com, interiorhop.com, lovyard.com
Źródło zdjęcia: pixabay.com/geraldoswald62