O co warto zapytać wulkanizatora przy sezonowej wymianie opon

O co warto zapytać wulkanizatora przy sezonowej wymianie opon

O co warto zapytać wulkanizatora przy sezonowej wymianie opon

Wymiana opon na zimowe zalecana jest wtedy, gdy temperatura powietrza spada w ciągu dnia poniżej 7°C. Przy takiej temperaturze w dzień, temperatura w nocy często osiąga wynik poniżej zera. To w połączeniu ze śniegiem czy deszczem sprawia, że nawierzchnia staje się naprawdę śliska. Jazda na oponach letnich w takich warunkach byłaby strzałem w kolano. Co warto wiedzieć o ogumieniu samochodowym oraz o co dobrze zapytać wulkanizatora podczas sezonowej wymiany opon?

Opony zimowe vs. całoroczne

Pierwsze, o co powinniśmy zapytać wulkanizatora, to różnica pomiędzy oponami całorocznymi a zimowymi bądź letnimi. Wiele osób zastanawia się, które z nich wybrać, a więc dobrze zapoznać się ze specyfiką tych dwóch rodzajów ogumienia.

Nie da się ukryć, że opony całoroczne cieszą się w ostatnich latach coraz większą popularnością. Jednak czy radzą sobie one równie dobrze, co opony zimowe, w warunkach zimowych? Niestety nie i o tym należy pamiętać. 

Opony całoroczne zaprojektowane są z myślą o różnych warunkach atmosferycznych. Z tego względu zapewniają optymalną i bezpieczną jazdę zarówno w okresie letnim, jak i zimowym. Problem pojawia się jednak gdy trzeba zmierzyć się z surowymi zimami. Mrozy po kilkanaście stopni poniżej zera, ciągłe opady śniegu, zaspy i zlodowacenie – opony całoroczne na pewno sobie z nimi nie poradzą tak dobrze, jak solidne opony zimowe.

Kiedy wymienić opony na nowe?

Kolejne ważne pytanie, które zadaje sobie wielu kierowców, brzmi: „Kiedy wymienić opony na nowe?” Warto o to zapytać podczas wymiany opon u wulkanizatora – doświadczony specjalista bez problemu poradzi sobie z określaniem wieku i stanu naszych opon.

Komplet nowych opon to dość spory wydatek, jednak nieunikniony jest jego zakup, jeśli zależy nam na bezpiecznej i efektywnej jeździe. Eksperci zalecają, by wymienić ogumienie na nowe w momencie, gdy głębokość bieżnika wynosi 2-3 mm w przypadku opon letnich i 4 mm dla opon zimowych. Drugim czynnikiem, jaki trzeba wziąć pod uwagę, jest wiek opon. Ogólnie przyjmuje się, że okres użytkowania danego kompletu ogumienia nie powinien przekraczać więcej niż 10 lat.

Jak dbać o opony samochodowe?

Opony to jeden z najważniejszych elementów w każdym samochodzie. Stanowią one bezpośrednie połączenie pojazdu z nawierzchnią, z tego względu koniecznie trzeba zadbać o ich odpowiedni stan techniczny. Opony odpowiadają za długość drogi hamowania, tłumienie drgań i zapewnienie dobrej przyczepności. Jak dbać o ogumienie? Wulkanizatorzy radzą, aby:

    1. regularnie sprawdzać stan bieżnika,

    2. pilnować odpowiedniego ciśnienia w kołach,

    3. zadbać o odpowiednie wyważenie kół,

    4. regularnie sprawdzać zawory i inne eksploatacyjne elementy. 

Bardzo ważne jest również odpowiednie przechowywanie nieużywanych opon. Niewłaściwe miejsce składowania ogumienia może znacząco wpłynąć na ich stan i żywotność. Należy pamiętać o tym, że opony nie powinny leżeć jedna na drugiej, gdyż może prowadzić to do trwałych odkształceń. Miejsce przechowywania musi być suche, najlepiej z dala od promieni słonecznych, chemikaliów i ostrych przedmiotów. 

Artykuł powstał przy współpracy stron: lovihomi.com, calmilend.com, castlelocal.com

Źródło zdjęcia: pixabay.com/HutchRock

 

Przejdź do góry