Kultowe samochody sportowe, które zmieniły postrzeganie motoryzacji
Branża motoryzacyjna rozwija się prężnie już od początku swojego istnienia, czyli prawie od ponad 100 lat. W tym czasie na rynek wprowadzono wiele modeli samochodów, które odbiły swoje piętno na całej historii światowej motoryzacji. Jakie modele samochodów sportowych są uznawane za kultowe? Jak zmieniło się postrzeganie motoryzacji na przestrzeni lat? Sprawdźmy!
Samochody sportowe a historia motoryzacji – jak zmieniały się trendy w branży motoryzacyjnej?
Według specjalistów to Stany Zjednoczone są kolebką prawdziwych samochodów sportowych, które od dnia dzisiejszego wywołują gęsią skórkę u wielu osób. W USA powstały kultowe modele pojazdów sportowych, które dzisiaj kosztują setki tysięcy złotych. Oto kilka popularnych modeli sportowych samochodów, które odcisnęły swoje piętno w historii motoryzacji światowej.
-
Rocket 88 – kultowy samochód z napędem na tylne koła.
Ten model samochodu sportowego został uznany jako luksusowe auto ze sportowym pazurem. To jeden z pierwszych pojazdów, jaki występował w typie aut muscle car. Można powiedzieć, że do dnia dzisiejszego jest to symbol amerykańskiej motoryzacji sportowej. W tym samochodzie montowano silniki dużej pojemności V8 6,1 l.
-
Lamborghini Miura – szokujący, superszybki i piękny samochód sportowy z 1966 roku.
Ten samochód nawet po upływie lat wygląda niesamowicie. Można powiedzieć, że linia boczna tego pojazdu oraz wyposażenie niczym nie odbiegają od obecnie produkowanych samochodów sportowych. Według specjalistów w dziedzinie motoryzacji model Miura był początkiem seryjnej produkcji supersamochodów o ponadprzeciętnych możliwościach. Prędkość maksymalna tego modelu wynosi 280 km/h, co na tamte czasy jest świetnym wynikiem.
-
Honda NSX – kultowy model prosto z Japonii
Honda NSX jest marzeniem każdego fana motoryzacji sportowej. Lata 80. były dla tego modelu wyjątkowo dobre. W tamtym czasie Honda NSX była godnym konkurentem dla supersamochodów ze stajni Ferrari czy Porshe. Co ciekawe, był to pierwszy samochód, którego całe nadwozie zostało wykonane z aluminium. Silnik V6 o mocy 275 KM to główna cecha tego modelu.
-
Porshe 911 – kwintesencja elegancji i sportowego zacięcia
Porshe w 1999 roku wypuściło na rynek model 911, który charakteryzuje się silnikiem boxer i napędem na tylną oś. Warto zaznaczyć, iż był to jeden z pierwszych samochodów z niezależnym układem tylnego zawieszenia. Warto wiedzieć, że w sondażu na najlepszy samochód stulecia Porshe 911 zajęło aż 5 miejsce.
-
Ferrari F40 – włoska jakość, której nie da się podrobić
Model Ferrari F40 wypuszczono na rynek 1987 roku. Pod maską tego modelu znalazł się silnik V8, który pozwalał na podróżowanie z prędkością nawet 320 km/h. Warto wiedzieć, że ten kultowy model powstał na 40-lecie istnienia marki Ferrari.
Jak zmieniały się trendy samochodów sportowych na przestrzeni lat?
Analizując wygląd i specyfikację techniczną samochodów sportowych, można wysunąć pewne wnioski. Przede wszystkim, warto zaznaczyć, iż na przestrzeni lat zmieniła się głównie sylwetka pojazdów. Początkowo supersamochody charakteryzowały się kanciastymi kształtami oraz mocno podkreśloną linią boczną.
Obecnie producenci stawiają raczej na opływowe kształty oraz minimalizm w projektowaniu. Kultowe samochodu sportowe wpłynęły też znacząco na wyposażenie dzisiejszych pojazdów. Z biegiem lat producenci inwestowali w nowoczesne technologie, a trend ten pozostał aż do obecnych czasów, gdzie pojazdy są wręcz naszpikowane elektroniką.
Artykuł powstał we współpracy ze stronami: techmove.pl, brainboss.pl oraz feedfit.pl