Posiadanie własnego samochodu jest z pewnością wielkim udogodnieniem. Dzięki czterem kółkom można łatwo przemieścić się do pracy albo na uczelnię, zrobić duże zakupy w markecie, czy też wyjechać na wakacje do Włoch, itp. Należy jednak pamiętać, że bycie kierowcą wiąże się z całą masą obowiązków, którym trzeba bezwzględnie podołać. Za kierownicą nie ma miejsca na brawurę, czy też inne nieodpowiedzialne zachowania takie jak jak jazda pod wpływem alkoholu albo narkotyków. Dokonując tego typu "wyczynów" narażamy na szwank bezpieczeństwo własne oraz zdrowie i życie innych uczestników ruchu. Jazda w stanie nietrzeźwości wiąże się także z bardzo poważnymi konsekwencjami prawnymi, których z pewnością warto uniknąć. W skrajnych przypadkach możemy trafić na wiele lat do więzienia. W Polsce problem jazdy samochodem w stanie nietrzeźwości jest nadal bardzo poważną sprawą - warto o tym pamiętać.
Jaka kara za jazdę po alkoholu - co warto wiedzieć?
Jazda samochodem w stanie nietrzeźwości jest nadal dość poważnym kłopotem nad Wisłą. Ponad dziesięć procent wypadków na szosach odbywa się z powodu osób kierujących pojazdami po użyciu alkoholu. W wypadkach tych giną ludzie, a wiele osób zmaga się z kalectwem albo trafia do więzień. Po użyciu alkoholu warto więc odczekać odpowiedni czas, a także upewnić się czy aby na pewno możemy już usiąść za kółkiem. Człowiek pod wpływem alkoholu ma opóźniony refleks oraz inne reakcje, gorzej widzi i podejmuje często nieodpowiedzialne, brawurowe decyzje. Zakaz prowadzenia pojazdów czy odebrane prawo jazdy to nie jedyne konsekwencje, jakie mogą na nas czekać za jazdę na "podwójnym" gazie. Potencjalne wypadki podczas jazdy pod wpływem alkoholu są też o wiele surowiej karane. Jeśli więc będziemy mieli we krwi powyżej pół promila alkoholu, to popełnimy przestępstwo. Zawartość alkoholu we krwi w przedziale od dwóch dziesiątych do pięciu dziesiątych promila będzie wykroczeniem. Zawartość alkoholu we krwi kierowcy nie może więc przekroczyć 0,2 promila - trzeba o tym zawsze pamiętać.
Zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, grzywna, więzienie - konsekwencje, których lepiej uniknąć
Każdy, kto posiada prawo jazdy, powinien wiedzieć, że prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu może na niego sprowadzić poważne kłopoty. W przypadku niższej ilości alkoholu we krwi (0,2-0,5) promila będzie nam grozić utrata prawa jazdy na okres od pół roku do trzech lat, kara grzywny do 5000 złotych albo areszt do trzydziestu dni oraz dziesięć punktów karnych. W przypadku, gdy w naszym krwioobiegu będzie powyżej pół promila alkoholu możemy się liczyć z grzywną do sześćdziesięciu tysięcy złotych, karą więzienia do dwóch lat, zakazem prowadzenia pojazdów do piętnastu lat oraz dziesięcioma punktami karnymi. Zakaz prowadzenia pojazdu może być bardzo dotkliwy dla zawodowych kierowców, gdyż będzie się wiązał z utratą pracy. Możliwe będzie także świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej. Świadczenie takie będzie obowiązkowe w przypadku warunkowego umorzenia postępowania przez sąd. Jak więc widzimy jazda pod wpływem alkoholu spowoduje, że prowadzenie pojazdu mechanicznego w przyszłości może być dość problematyczną, jeśli nie niemożliwą opcją. Jedynym gwarantem spokojnej jazdy jest więc zero promili w wydychanym powietrzu.
Po spożyciu alkoholu lepiej nie wsiadać za kierownicę
Jazda po pijanemu to praktycznie pewna utrata uprawnień do prowadzenia pojazdów mechanicznych, a także wysokie kary pieniężne oraz potencjalne więzienie. Wsiadając do samochodu pod wpływem alkoholu, musimy się liczyć z różnymi konsekwencjami. Zakaz prowadzenia pojazdów może się okazać najmniej dotkliwy, jeśli chodzi o jazdę autem czy ciągnikiem po alkoholu. Warunkowe umorzenie postępowania w takiej sytuacji nie będzie sprawą najprostszą. Spowodowanie wypadku może je zdecydowanie przekreślić. Jazda po alkoholu jest więc bardzo nieodpowiedzialnym pomysłem i może się wiązać z postępowaniem sądowym, które będzie wymagało sięgnięcia po pomoc prawną, a to będzie oznaczać kolejne koszty. Nawet niewielkie stężenie alkoholu we krwi może być przyczyną problemów, z których ciężko się będzie nam wykaraskać. Kary za jazdę pod wpływem alkoholu zostały zaostrzone i wszystko wskazuje na to, że ten problem zostanie w przyszłości zminimalizowany. Utrata prawa jazdy na zawsze, duże ryzyko podlegania karze pozbawienia wolności, itp., na pewno są kubłem zimnej wody na głowy niektórych kierowców. Liczenie w niektórych przypadkach, na warunkowe umorzenie postępowania karnego, też nie jest najlepszym pomysłem. W niektórych przypadkach można stracić prawo jazdy na samochód osobowy, ale zachować na ciężarówkę, ale to też nie będzie prostą sprawą. Odebranie prawa jazdy nowemu jak i doświadczonemu kierowcy może także wiązać się z koniecznością ponownego zdawania egzaminu. Dożywotni zakaz prowadzenia samochodu, kara pozbawienia wolności są naprawdę ciężkimi doświadczeniami, których lepiej unikać.
Materiał przygotowano na podstawie konsultacji z Kancelaria Klisz i Wspólnicy.