Odpowiedzialny właściciel na wszystkie możliwe sposoby dba o swój samochód. Wie przecież, że taka troska zaowocuje na wielu polach. Zapewni mu bezpieczną i bezproblemową eksploatację poprzez minimalizację ryzyka wystąpienia awarii związanych z zaniedbaniami na gruncie serwisowania. Pozwoli na przyjemną, pełną satysfakcji jazdę, wolną od stresu oraz irytacji. I wreszcie zwiększy wartość auta w momencie jego późniejszej sprzedaży, stanowiąc ważną kartę w negocjacjach cenowych z ewentualnymi kupcami.
Dbałość o auto zwykle kojarzy się nam z dokonywaniem regularnych przeglądów oraz wymianą części i płynów eksploatacyjnych zgodnie z harmonogramem ustalonym w instrukcji obsługi danego modelu. Często jednak zapominamy o wyglądzie auta lub wychodzimy z założenia, że nawet najbardziej ostrożna eksploatacja nie jest w stanie uchronić nas przed utratą wizualnych walorów karoserii, szyb i pozostałych elementów. I chociaż rzeczywiście samodzielne przywrócenie im pierwotnego blasku jest trudne – a nawet niemożliwe – to specjalistom dysponującym odpowiednimi środkami nie powinno sprawić problemów.
Car detailing. Na czym polega i jakie korzyści daje?
Car detailing to skomplikowany, złożony i wykorzystujący nowoczesne kosmetyki samochodowe proces, którego celem jest intensywna pielęgnacja poszczególnych elementów auta, a w efekcie – przywrócenie mu wyglądu jak najbardziej zbliżonego do tego, który cechował go w momencie opuszczenia fabryki. Jego najważniejszym wyróżnikiem jest z całą pewnością staranność oraz dbałość o każdy, nawet najmniejszy i – jakby mogło się wydawać – najmniej istotny szczegół. Stąd zresztą bierze się nazwa całego procesu – detail po angielsku oznacza szczegół.
Pierwsze oferty tego typu zaczęły pojawiać się na rynku w pierwszych latach XXI wieku, chociaż usługi, które można uznać za prekursorskie wobec car detailingu są właściwie równie stare, co cała motoryzacja. Około roku 2000 w ofercie producentów kosmetyki samochodowej zagościły pierwsze powłoki ceramiczne, które zrewolucjonizowały całą branżę i pozwoliły na profesjonalną poprawę wyglądu auta. Nieco później dołączyły do nich inne profesjonalne kosmetyki, dzięki którym możliwa stała pełna renowacja pozostałych elementów samochodu oraz jego wnętrza.
Car detailing. Czym różni się od zwykłego mycia auta?
Car detailing niewtajemniczonym klientom może wydać się po prostu nieco bardziej zaawansowanym myciem. W rzeczywistości jednak jest to proces dużo bardziej złożony i, jak już wspomnieliśmy, bardziej szczegółowy. Kolejna różnica między detailingiem, a zwykłym myciem jest cel. Mycie przeprowadzamy, by po prostu pozbyć się zabrudzeń takich jak błoto, kurz, ptasie odchody czy owady. Car detailing to zaś nie tylko kompleksowe mycie różnych elementów samochodu przy użyciu profesjonalnej kosmetyki samochodowej, ale też usunięcie wszystkich drobnych mankamentów wizualnych. Dzięki temu znacznie przedłuża żywotność pojazdu oraz poprawia jego walory wizualne.
Auto detailing w praktyce. Jak przebiega krok po kroku?
By samochód po zakończeniu całego procesu rzeczywiście wyglądał jak nowy, konieczne jest przestrzeganie określonego porządku. Kolejne kroki zazwyczaj wyglądają w następujący sposób:
-
szczegółowe mycie karoserii, a także pozostałych części auta, takich jak koła, szyby, opony, nadkola czy wszelkiego rodzaju wnęki i zakamarki;
-
osuszenie karoserii: w tym celu zazwyczaj używa się specjalny ręczników o podwyższonej chłonności. Odparowywanie wilgoci można ponadto przyspieszyć, stosując kosmetykę samochodową o właściwościach hydrofobowych;
-
przygotowanie lakieru: polega na jego dekontaminacji – zazwyczaj poprzez glinkowanie – by następujące potem polerowanie i lakierowanie dały pożądane efekty;
-
polerowanie i oczyszczanie: to jeden z najtrudniejszych elementów całego procesu, wymagający sporych umiejętności i wiedzy, a często też użycia specjalistycznych maszyn polerskich. Niezbędne są też odpowiednie kosmetyki samochodowe, przeznaczone do poszczególnych elementów nadwozia – karoserii lub lamp. Całość kończy się dokładnym oczyszczeniem auta z pozostałości użytych preparatów;
-
nałożenie powłoki ochronnej: tę funkcję może pełnić np. wosk naturalny lub syntetyczny. Jej zadaniem jest nie tylko ochrona karoserii przed niekorzystnymi czynnikami, ale też poprawa wyglądu auta.
Car detailing – nie tylko z zewnątrz. Jak może zmienić się kabina?
Car detailing skupia się nie tylko na zewnętrznych elementach samochodu, ale też jego wnętrzu. Odwiedzając sklep z kosmetykami samochodowymi, możemy nabyć między innymi środki do czyszczenia tapicerki lub plastików. W połączeniu z gruntownym odkurzaniem (obejmującym również kratki wentylacji, progi czy wszystkie szczeliny), możemy w ten sposób zupełnie odmienić wygląd kabiny. Jeśli na tapicerce znajdują się duże, uporczywe zabrudzenia, warto ponadto rozważyć pranie z użyciem odkurzacza piorącego.
Niektóre elementy car detailingu – np. glinkowanie czy polerowanie – wymagają specjalistycznych umiejętności. Sporej części kosmetyków możemy jednak użyć na co dzień – np. preparatów myjących. Warto zdecydować się na taki krok i mieć pewność, że nasze auto właściwie się prezentuje.