Kwestię ubezpieczenia OC reguluje w Polsce odpowiednia ustawa
Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego, kto chce prowadzić pojazd. Zakres takiej polisy jest szczegółowo regulowany przez Ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych, przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny i Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Zgodnie z tą ustawą, pochodzącą z 22 maja 2003 roku, każdy posiadacz samochodu lub innego pojazdu jest zobowiązany do zakupu obowiązkowego ubezpieczenia OC.
Co bardzo istotne, ubezpieczenie OC przypisane jest nie do kierowcy, a do pojazdu. Oznacza to, że osoba, która ma dwa samochody, musi nabyć dwie polisy. Ustawa reguluje też szereg innych kwestii. Zgodnie ze znajdującymi się w niej zapisami, samochód musi być ubezpieczony już w momencie, gdy wjeżdża na drogi. Dodatkowo każda przerwa w ubezpieczeniu OC może skończyć się wysokim mandatem.
Jak działa OC?
Szczegółowo regulowany jest także zakres polisy. Otóż ubezpieczenie OC zadziała w momencie, gdy właściciel ubezpieczonego pojazdu spowoduje kolizję lub wypadek. Jeżeli w zdarzeniu zostanie poszkodowana inna osoba, na przykład kierowca, rowerzysta lub pieszy, to otrzyma on odszkodowanie z ubezpieczenia OC sprawcy. To oznacza, że OC zapewnia ochronę nie tyle posiadaczowi polisy, ile innym osobom na drodze. Jednocześnie jednak każdy użytkownik drogi może mieć pewność, że jeśli będzie poszkodowany, to otrzyma odszkodowanie z ubezpieczenia OC.
Dlaczego ubezpieczenie OC jest obowiązkowe?
Wyobraź sobie taką sytuację – jako kierowca powodujesz kolizję, w której uszkodzone jest inne auto. Dodatkowo osoba, która prowadziła uszkodzony samochód, doznała uszczerbku na zdrowiu, w związku z czym wymaga hospitalizacji i kilkumiesięcznej rehabilitacji. Jeśli masz ważne ubezpieczenie OC, całe odszkodowanie zostanie wypłacone przez Twojego ubezpieczyciela. Jeżeli jednak zaniedbałeś obowiązek zakupu OC, odszkodowanie będziesz musiał wypłacił z własnej kieszeni. Z uwagi na zniszczenie innego pojazdu i rehabilitację oraz leczenie, która mogą być bardzo kosztowne, wysokość odszkodowania może sięgnąć nawet kilkunastu (a w niektórych przypadkach kilkudziesięciu!) tysięcy złotych. Zdecydowanie nie jest to mało, prawda?
Właśnie dlatego ubezpieczenie OC jest obowiązkowe – aby kierowcy, którzy spowodują wypadek, nie musieli wypłacać wysokich odszkodowań z własnej kieszeni. W końcu nie wszystkich stać na to, aby zapłacić wysokie odszkodowanie. Jednocześnie fakt, że każda osoba na drodze, która prowadzi pojazd, ma wykupione OC, daje poczucie bezpieczeństwa innym użytkownikom drogi. W sytuacji, gdy ktoś zostanie poszkodowany w wypadku, nie musi obawiać się, że pozostanie bez pomocy. Jak sprawdzić czy auto ma wykupione OC? - możecie przeczytać tutaj: https://www.porowneo.pl/ubezpieczenia/porady/samochodu/jak-sprawdzic-czy-pojazd-ma-oc.
Podsumowanie
Ubezpieczenie OC jest jednym rodzajem polisy, która jest w Polsce obowiązkowa dla kierowców. Wszelkie inne rodzaje ubezpieczenia komunikacyjnego, jak NNW, AC czy Assistance, są dobrowolne. Nie warto rezygnować z zakupu OC, ponieważ konsekwencje mogą być bardzo poważne. Dodatkowo kary za brak OC są wysokie – a w 2022 roku znowu wzrosną. O wiele lepszym rozwiązaniem będzie zakup taniego ubezpieczenia OC – a taką polisę znajdziesz dzięki kalkulatorowi OC.