Mimo tego, że poziom infrastruktury na polskich drogach z roku na rok ulega poprawie to dalej daleko nam do perfekcji. Na naszych drogach bardzo łatwo o uszkodzenie koła, czy nawet całego zawieszenia przez dziurę w jezdni, czy zapadniętą studzienkę kanalizacyjną. Naprawa usterki powstałej podczas takiego zdarzenia może być bardzo kosztowna. Nie każdy wie, że w takiej sytuacji można skutecznie domagać się odszkodowania – nawet wtedy, kiedy nie posiadamy wykupionego autocasco.
Uszkodzenie koło na dziurze w jezdni – co warto wiedzieć?
Stan dróg w niektórych rejonach Polski jest daleki od ideału. Ten temat poruszany jest przy okazji każdych wyborów, a rządzący zarzekają się, że sytuacja ulegnie poprawie. Niestety jest tak, jak jest i musimy do takich warunków się przyzwyczaić.
Zły stan dróg to nie tylko problem w sferze polityki, lecz niedogodność, która dotyczy każdego kierowcy. Zniszczona nawierzchnia to nie tylko mało komfortowa jazda, lecz także narażenie na poważne uszkodzenie samochodu. Mowa tutaj nie tylko o popsuciu koła, lecz także elementów zawieszenia jak wahacz czy amortyzator.
Najtańsze OC wykupione przez takie narzędzia jak porównywarka ubezpieczeń nie jest skutecznym antidotum na taką sytuację. Nawet najdroższe umowy ubezpieczenia nic tutaj nie wskórają.
Uszkodzenie koła wiąże się z wysokimi kosztami. Cena, jaką zapłacimy za takie zdarzenie, jest zależne od stanu i wieku samochodu, używanych opon, czy alufelg.
Porównywarka OC — doskonałe narzędzie w obecnych realiach
Ubezpieczenie OC w naszym kraju jest obowiązkowe. Z tego tytułu wykupujemy regularnie ubezpieczeni samochodu, korzystając z takich narzędzi jak porównywarka ubezpieczeń OC czy kalkulator OC. Z różnych względów nie zawsze wykupujemy AC, które chroni nas w przypadku wypadków z naszej winy.
Odszkodowanie za uszkodzone koło na dziurze w jezdni
Podczas wystąpienia zdarzenia drogowego z udziałem dziury w jezdni, czy innej niedogodności na drodze nie zawsze zdajemy sobie jednak sprawę, że aby starać się o odszkodowanie z tytułu uszkodzenia pojazdu nie musimy mieć wykupionego AC.
Za stan drogi odpowiada zarządca dróg, który w takiej sytuacji jest współwinny całemu zajściu. Zanim złożymy stosowny wniosek o odszkodowanie do zarządcy drogi, warto bardzo dokładnie udokumentować powstałe uszkodzenie koła na dziurze w jezdni. Im więcej dowodów zgromadzimy, tym lepiej. Najważniejsze z nich to:
- Zdjęcia (dokładne fotografie wadliwej jezdni oraz uszkodzenia pojazdu);
- Policja lub staż miejska (na miejsce warto wezwać odpowiednie służby);
- Dokładne opisanie zdarzenia (należy sporządzić bardzo dokładną notkę, która będzie zawierała dokładne informacje i okoliczności zdarzenia. Warto również zawrzeć takie informacje jak szerokość oraz głębokość dziury);
- Zeznanie świadka (jeżeli ktoś widział to zdarzenie, warto poprosić o pomoc).
Sprawdź, jak możesz starać się o odszkodowanie za dziurę w jezdni - https://porownywarki-ubezpieczen.pl/
Wniosek o odszkodowanie z tytułu uszkodzenia pojazdu przez dziurę w jezdni należy złożyć wraz z powyższą dokumentacją do zarządcy drogi lub do towarzystwa ubezpieczeniowego, który ubezpiecza daną drogę. W przypadku towarzystw ubezpieczeniowych wysyłany jest rzeczoznawca, który zapoznaje się uszkodzeniami pojazdu i stanem drogi i tworzy kosztorys naprawy, a także szacuje wysokość odszkodowania. Rozpatrzenie takiej sprawy trwa zazwyczaj do 30 dni.
Zakres ubezpieczenia nierzadko nie pozwala nam czekać, także można w tym czasie zorganizować naprawę auta na własną rękę, a następnie przedstawić fakturę VAT z naprawy ubezpieczycielowi.
Polisę OC, którą posiada zarządca dróg, może powodować, że przysługuje nam również w uzasadnionych sytuacjach samochód zastępczy, holowanie, czy odszkodowania z tytułu utraconych korzyści.
Jak ustalić kto jest zarządcą drogi?
Za stan techniczny jezdni odpowiedzialny jest zarządca dróg. Wykonuje on zakup polisy, często rozpatrując oferty w porównywarce ubezpieczeń, np. porownywarki-ubezpieczen.pl, gdyż ceny OC są tam najlepsze i często można zdobyć najlepsze ubezpieczenie, lecz nie jest to reguła.
Bez względu na zakup ubezpieczenia przepisy stanowią, że zarządzą dróg krajowych, jest Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad, drogami wojewódzkimi zajmuje się zarząd województwa, powiatowymi – zarząd powiatu, gminnymi – burmistrz, wójt lub prezydent miasta.
Rodzaj drogi można poznać po znakach lub korzystając z map. To, od kogo będziemy starali się odszkodowanie, zależy od miejsca zdarzenia.