Porady dla początkujących kierowców

Porady dla początkujących kierowców

Jeśli nauka do prawa jazdy jeszcze przed Tobą, zachęcamy do skorzystania z oferty ośrodka Orzeł. Nauka jazdy Kraków i okolice - zdaniem wielu kursantów - tylko w ośrodku Orzeł. Szkoła jazdy umożliwia dokładnie przemyślane kursy, jazdy doszkalające oraz wiele innych udogodnień, które znacznie usprawniają sam kurs prawa jazdy, a także późniejszą bezpieczną jazdę.

Ośrodek szkolenia kierowców Orzeł umożliwia uzyskanie uprawnień am, a1, a2 oraz B, a także kurs przewozu osób. Absolwenci szkoły jazdy uczęszczają na zajęcia teoretyczne, także w trybie weekendowym.

Na podstawie porad zebranych od wieloletnich kierowców, a także tych początkujących, opracowaliśmy garść wskazówek, które mogą pomóc w pierwszych miesiącach bycia kierowcą lub podczas samej nauki jazdy.

Egzamin teoretyczny - jak go zdać?

Paradoksalnie, najlepiej uczyć się przepisów ruchu drogowego z perspektywy pasażera lub pieszego. Wtedy masz czas na przyswojenie sobie znaków drogowych, zasad poruszania się po rondach, skrzyżowaniach bez sygnalizacji świetlnej itp. Przyswajasz sobie zasady, które zaczynasz rozumieć i zapamiętujesz sytuacje, w których zostały one użyte.  

Profesjonalni instruktorzy twierdzą, że w ruchu drogowym najważniejsza jest dynamika jazdy. nabywając ją można nie tylko szybko zdać egzamin wewnętrzny, ale także doskonale poradzić sobie z państwowym sprawdzianem umiejętności. Nawet kurs weekendowy obejmuje jazdy w Krakowie, dzięki którym zdobędziesz pierwsze wprawki jako kierowca. W trakcie jazd również możesz pytać instruktora o nurtujące Cię niejasne przepisy, które trudno zapamiętać. 

"Rozpocząłem naukę jazdy - co dalej?"

Szkołą nauki jazdy w Krakowie uczy dynamicznej jazdy, zgodnej z przepisami ruchu drogowego. Istnieje także opcja, z której chętnie korzystają nawet wieloletni kierowcy- doskonalenie techniki jazdy. To nie tyle szkolenie teoretyczne, co raczej praktyczne zajęcia na specjalnie przygotowanych torach. Tego typu nauka jazdy jest chętnie wykorzystywana przez osoby, które miały z różnych przyczyn przerwę w prowadzeniu auta. 

Wśród szkół nauki jazdy panują różnego rodzaju zasady, jednak należy pamiętać, że zawsze warto pytać - być może instruktor zna triki, które pozwolą ruszać płynniej lub hamować z nieco mniejszym impetem niż zwykle. Prawo jazdy robisz raz w życiu i kto wie, czy w późniejszym okresie będzie okazja zadania pytania specjalistom, którzy prowadzą auto od lat i są praktykami przekazywania wiedzy w tej dziedzinie.

Rozpoczynając kurs na prawo jazdy pamiętaj o tym, że w trakcie kursu głównie skupiasz się na technikach, pozwalających zdać egzamin. Nieco później przychodzi czas na to, by zdobywać szlify jako praktyk. 

Kolejność zatem jest następująca:

  1. Przyswojenie wiadomości teoretycznych;
  2. egzamin teoretyczny;
  3. nauka jazdy;
  4. egzamin praktyczny,
  5. teoretyczny egzamin państwowy;
  6. praktyczny egzamin państwowy.

Kurs prawa jazdy kat. C może wyglądać nieco inaczej - czasem pomijany jest egzamin teoretyczny - można zacząć prowadzić auta przed jego zdaniem.

Po jakim czasie nauczę się jeździć?

Godziny przewidziane przed egzaminem praktycznym plus ewentualnie jazdy doszkalające to zdecydowanie za mało, by nauczyć się jeździć. Pytając kierowców zawodowych o to, kiedy poczuli się pewnie za kierownicą, zwykle pada odpowiedź sugerująca kilka lat. Inni z kolei twierdzą, że potrzebne jest przejście trudnej sytuacji na drodze, by stać się lepszym kierującym. Zatem wniosek jest jeden - trzeba jeździć jak najwięcej, by nabrać pewności "za kółkiem".

Mamy nadzieję, że nasze porady pomogą zdać tak egzamin teoretyczny, jak i praktyczny. Życzymy powodzenia przyszłym kierowcom - niech każda podróż będzie udana i bezpieczna.

 

Przejdź do góry